Hotely, Harrachov (Liberecký kraj, Česká republika)

 1. 1 315 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
 2. 1 811 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
 3. 2 136 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
  1 078 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 4. Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 5. Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 6. Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 7. Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost

Hotely, Harrachov

Najděte si neuvěřitelně levné hotely v destinaci Harrachov, Česká republika. Hledejte a porovnávejte ceny nabídek ubytování (celkem ) a najděte ty nejnižší ceny na trivago.

 • Harrachov - největší online hotelový vyhledávač
 • Harrachov: najděte si zde levný ideální hotel
 • Zarezervujte za ideální cenu!

Patří k nejlépe hodnoceným Hotels v destinaci Harrachov

 • 2 563 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
  2 709 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
  2 238 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost

Harrachov: Tradice českého skla i lyžování

Harrachov je známý jako turistické a sportovní centrum západních Krkonoš, kde se pravidelně konají světové závody ve skocích na lyžích a lyžování. V minulosti však toto horské městečko proslulo především ruční výrobou tradiční českého skla. Zdejší sklářské výrobky se vyváží daleko za české hranice.

Harrachov je relativně mladým městem. Původně se jednalo o menší ves Dörfl, která byla založena v 17. století. Teprve na počátku 18. století získala svůj současný název po hraběti Janu Nepomukovi Františkovi Harrachovi. V druhé polovině 19. století byly k menší vsi připojeny okolní obce a původní obec začala být považována za město.

Díky krátké historii se nemůže pochlubit bouřlivým vývojem. To však neznamená, že se nemá čím pochlubit. Právě zde vznikla nejstarší česká sklárna, kde se dodnes sklo vyrábí tradičním způsobem. Zdejší výrobky vynikaly zejména svou barevností a originálním designem.

Dnes populární lyžařský sport se zde začal provozovat na počátku 19. století. Odstartoval jej právě hrabě Harrach, který do Čech přivezl úplně první lyže. Následoval prudký rozvoj tohoto oblíbeného zimního sportu. Již v roce 1908 byl založen Spolek zimních sportů a po roce 1920 byly vybudovány skokanské můstky. O tři roky později se zde konaly první světové skokanské závody.

ZA TRADIČNÍ VÝROBOU ČESKÉHO SKLA

Historie sklářské výroby sahá až do 14. století. Největší slávy se však zdejší sklářství dočkalo až po roce 1712, kdy Elias Müller nechal postavit huť. Sklářské výrobky pocházející ze zdejší továrny brzy získali pověst světové špičky, kterou si drží dodnes. Až do roku 1943 zdejší sklárny vlastnil rod Harrachů. Podniky však byly po druhé světové válce znárodněny.

V roce 1993 sklárny zakoupil František Novosad, který navázal na tradiční ruční výrobu skla. I v dobách, kdy výrobu všeho ovládají stroje a počítače, zdejší sklárna způsob výroby nezměnila. Ručně se zde vyrábí zdobené nápojové a užitkové sklo, křišťálové lustry i skleněné dárkové předměty.

V současné době zde můžete navštívit rozsáhlý sklářský areál, který zahrnuje nejen samotnou továrnu, ale také muzeum skla, historickou brusírnu, panský dům, pivovar s restaurací, pivní lázně a také první samoobslužnou prodejnu. Zájemci mohou spatřit výrobu skla na vlastní oči a další poznatky získají díky exponátům z dosavadní historie sklárny. Svou návštěvu zakončete v restauraci, kde vás kromě výtečného jídla očekává zdejší pivo. V samotné restauraci se dokonce nachází varný a scezovací tank, kde se harrachovské pivo vaří.

Příjemné ubytování na okraji lesa najdou návštěvníci v hotelu Orea Vital Sklář nabízejícím romantické ubytování párům i rodinám. Můžete si zde dopřát relaxační wellness procedury.

Kromě sklářského areálu je možné v Harachově spatřit dřevěný kostel svatého Václava z roku 1730 a empírový kostel z roku 1864 pyšnící se skleněným oltářem a lustrem vyrobenými ve zdejší sklárně.

Významnou technickou památkou je také ozubnicová železniční dráha spojující Harrachov s Tanvaldem. Dnes se jedná o historickou raritu. V minulosti, respektive od roku 1902, však byla dráha velmi důležitým spojením mezi Českou republikou a sousedním Polskem.

NA PÁR MINUT HORNÍKEM

Dostanete-li při návštěvě Harrachova také chuť na trochu poučení a poznání, zavítejte do Hornického muzea, které představuje historii zdejšího hornictví od 18. století. Opravdová těžba však byla zahájena až v roce 1947. Ve zdejším dole se těžil fluorit, baryt, galenit a křemen. Tyto suroviny se používaly zejména v chemickém a hutním průmyslu.

Kromě vystavených rozličných exponátů v podobě ukázek minerálu fluoritových ložisek, hornických nástrojů, map a dobových fotografií si můžete osobně prohlédnout kilometr dlouhý rudný důl. Vybaveni ochrannou přilbou a pláštěm na vlastní oči spatříte originální důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu či důlní nakladač.

Prohlídku vám důkladně osvětlí znalostmi nabitý profesionální průvodce, který vás štolou provede a ochotně zodpoví všechny dotazy.

RÁJ (NEJEN) ZIMNÍCH RADOVÁNEK

Harrachov je znám především jako zimní horské středisko, kam každým rokem míří turisté z Čech i zahraničí strávit zimní dovolenou. Zdejší areál Čertova hora zahrnuje pět skokanských můstků včetně mamutího, komplex sjezdovek se dvěma lanovkami a také širokou síť běžeckých tratí navazujících na slavnou Krkonošskou magistrálu.

Ani v letních měsících se zde nebudete nudit. Malebná okolní krajina západních Krkonoš a zčásti Jizerských hor přímo vybízí k dlouhým výletům na kole i pěšky. Pro tyto účely je zdejší krajina protkána desítkami turistických stezek a cyklotras.

Za velmi atraktivní místo je považován nejmohutnější český Mumlavský vodopád , který ve stejnojmenném dole vytváří divoká řeka Mumlava. V létě zde voda padá z výšky 10 metrů. V zimě však zamrzá a promění se v úchvatný ledopád. Od vodopádu lze pokračovat na odpočinkové místo zvané Krakonošova snídaně, či k Vosecké boudě.

Vosecká bouda kdysi sloužila jako seník a později hospodářské stavení. Dnes má pověst turistické ubytovny s kapacitou až 37 lůžek. Jedná se především o levné a originální ubytování. Hotel Harrachovka najdete uprostřed krásné české přírody.

Kromě poznávání přírodních krás si spousty zábavy užijete také na bobové dráze zasazené do prostředí lesoparků. Bobová drahá je dlouhá 1 kilometr, má celkem 17 zatáček a dvě nadzemní křížení. Provedení bobové dráhy odpovídá nejmodernější technice a bezpečnost je tak vysoká, že na ní mohou jezdit samostatně i děti od školního věku.

Zajímavostí je strom “botovník”. Pokud na něm zanecháte ošlapané botky, obdržíte bezplatnou jízdu na bobové dráze.

POLÉVKA JE GRUNT!

Život horala není jednoduchý. Ne vždy drsné horské prostředí poskytovalo dostatek stravy, a tak si horalové museli vystačit s málem. A že se jim to dařilo. Byť jednoduchá jídla se vyznačovala pestrostí a vynikající chutí. Strava byla vždy čerstvá a vařilo se z toho, co bylo právě k mání.

Nejvíce používanou potravinou byla brambory, z nichž zdejší horalové dokázali navařit neskutečné lahůdky. Základem všeho byly hutné polévky, o kterých se traduje, že člověku dodávají energii a sílu. Do dnešních dob se udrželo oblíbené Krkonošské kyselo z brambor a zelí a Krkonošský oukrop s pořádnou dávkou česneku.

Vraťme se ale k bramborám, které se vařily i pekly rozmanitými způsoby. Oblíbenými “bramborovými” jídly byly kucmoch s mákem, bramborky, bramborové placky sejkory, bramborák zapečený s jablky a mnoho dalších. Další oblíbenou ingrediencí bylo zelí, z něhož se pekly oblíbené zelníky či vařila polévka.

Pro horské prostředí jsou také typické houby, čerstvé bylinky a lesní plody, ze kterých se pekly sladké koláček a plněné knedlíky. Ty mimochodem milují všechny české děti i dospělí. Knedlíky plněné ovocem, sypané cukrem, polité tvarohem či smetanou jsou považovány za neskutečnou lahůdku.

A čím zapít zdejší vydatnou večeři? Jedině pravým Harrachovským pivem. Budovu pivovaru a restauraci najdete přímo v areálu skláren. Zde se výtečně najíte, napijete a nakonec unavené tělo složíte ve zdejších pivních lázních. K léčebné terapii se využívá kvalitní nepasterizované kvasnicové pivo.

Ubytovat se můžete přímo v hotelu Parkhotel Harrachov nad pivními lázněmi nebo si najít pokojík v některém z příjemných a rodinných penzionů, například v Penzionu Hábovka v Harrachově i jeho blízkém okolí. Zdejší penziony a apartmány jsou však po celý rok plné, a proto je vhodné si ubytování rezervovat s dostatečným předstihem.

Our top-rated cheap hotels in Harrachov

 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • 1 621 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • 2 123 Kč za noc
  Očekávaná cena pro:duben 2024
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
 • Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost
  Vyberte termín a zobrazí se ceny a dostupnost